Tak nám zrušili doprivatizáciu nášho telekomunikačného giganta cez burzu.
Na kapitálovom trhu pôsobím od roku 1997. Do dnešného dňa som čítal a počul o niekoľkých koncepciách rozvoja kapitálového trhu. Predaj monopolov cez burzu bol hlavný pilier rozvoja. Žiadna vláda však nakoniec nepristúpila k privatizácii štátom vlastnenej spoločnosti prostredníctvom burzy. Ani jednej spoločnosti a ani jedna vláda! Pravicová, ľavicová, zlepenec – nikto. Za ten čas sa na burze zamestnalo a neskôr odišlo množstvo šikovných ľudí. Dnes spočíva hodnota burzy už len v tej budove, v ktorej sídli v centre hlavného mesta.
A zrejme sa už nikto nedozvie, či ten Deutsche Telekom naozaj zaplatil viac. Štát predal svoj majetok a ľudia tohto štátu sa nedozvedia presnú sumu – „údajne", „z troch overených zdrojov" to bolo 900 mil. eur. To nie je normálne. V normálnom štáte by sa mal každý daňový poplatník dozvedieť o príjmoch a výdavkoch štátu. Aspoň o tých so šesťmiestnou sumou. Podrobne.
Celé to budí dojem buď nulovej profesionality, alebo dobre pripraveného scenára. Vyberie sa a zaplatí poradca, ktorý organizuje roadshow. Praha, Bratislava, Londýn. Zaplatí sa reklama, analytici prevetrávajú svoje modely oceňovania, špekulanti si v Exceli rátajú možné zisky, voliči si rušia svoje 500-eurové termínované vklady, aby vlastnili aspoň 0,0000001 % veľkej, o chvíľu už neštátnej spoločnosti. Ešte v pondelok má predstavenstvo spoločnosti míting s vybranými zástupcami potenciálnych investorov a vo štvrtok sa všetko ruší. Takto IPO vo vyspelých krajinách neprebieha.
Keď niekto bude chcieť argumentovať, že sme (Slovensko) dostali viac priamym predajom 5 minút po 12-tej ako predajom cez burzu, resp. že sme museli predávať pre zlú akcionársku pozíciu štátu v Telekome (a za to môže pravica), tak prikladám 2 grafy. Pri oboch ide o vývoj ceny akcií spoločností, ktoré v rámci privatizácie skončili majoritne (cez 50 %) v rukách Deutsche Telekomu.
Hrvatski Telekom – jeho cena od IPO (10/2007) klesla o 57 %.
Magyar Telekom – jeho cena klesla od IPO (11/1997) o 42 %.
O čom to svedčí? Že sme mali ten náš Slovak Telekom predať už dávno! Vtedy, keď sa tento biznis oceňoval niekoľkonásobne vyššie. V tomto svetle vyznie získanie 150 mil. eur (rozdiel medzi cenou vygenerovanou burzou a cenou od Deutsche Telekomu) čudne.
Mimochodom, kto určoval pásmo na úpis akcií? Deutsche Telekom alebo štát (cez poradcu)? Dúfam, že sa mýlim, keď si myslím, že tú „nemeckú" ponuku v hodnote 900 mil. eur už štát mal pred rozbehom celého virvaru a celé to bolo také „naoko".
Teraz som absolútne presvedčený, že po tejto skúsenosti už žiadna privatizácia cez burzu nebude. Jednak už nebude čo privatizovať a jednak nebude mať kto privatizovať. Jedine, že by štát všetko postupne skúpil späť do svojich rúk a prebehlo by 2. kolo. Hm. Uvidíme.