sk
cz en
MENU
KONTAKTOVAŤ
OBCHODNÉ MIESTA
PRIVÁTNI
BANKÁRI
ÚSTREDIE
BLOG
AN
Pu Ťin-pching
17.01.2023

Vzťahy medzi Európou, Čínou a Ruskom sa počas roka 2022 výrazne zmenili. Dôvodom je ruská invázia na Ukrajinu, ktorá začala 24. februára 2022. Aké zmeny to vyvolalo v medzinárodnom obchode a kto z toho bude ťažiť najviac?

Na Rusko bolo uvalených množstvo sankcií, ktoré ovplyvnili export energií do Európy. Tieto sankcie mali negatívne ovplyvniť schopnosť Ruska financovať vojnové aktivity, no pre zvýšené ceny energií to úplne neplatí. Odklon Európy od Ruska znamenal, že sa Rusko začalo obzerať za ďalšími spojencami. Dňa 14. júna 2022 sa ruský prezident Vladimir Putin s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom dohodli na prepojení svojich ekonomických vzťahov, čo môže ovplyvniť celosvetové hospodárstvo. Dohoda má zahŕňať pomoc pre energetickú, finančnú, priemyselnú a dopravnú sféru.

Ďalším dôvodom tohto paktu môže byť ambícia Číny prevziať dominanciu v indopacifickej oblasti a využiť ju ako základňu na to, aby pripravila Spojené štáty o postavenie vedúcej svetovej veľmoci. Nemalým bonusom sú zvýhodnené ruské ceny pri dodávkach plynu, ropy, uhlia a poľnohospodárskych komodít.

Medzi Ruskom a Čínou ide stále o „partnerstvo z rozumu“

Medzi Ruskom a Čínou teda nevznikla vojenská, ekonomická alebo politická aliancia. Stále ide o „partnerstvo z rozumu“, no s tým rozdielom, že aktuálna situácia medzi oboma krajinami je horúcejšia ako v minulosti.

Nebolo to vždy ružové

Vzťahy medzi Ruskom a Čínou neboli vždy priateľské. V 60. rokoch sa dokonca obe veľmoci ocitli na pokraji jadrovej vojny v súvislosti s udalosťami čínskosovietskeho konfliktu na pohraničnom území. Zdrojom konfliktu boli nepresnosti Pekinskej zmluvy z roku 1860. Tá síce určovala hranicu medzi brehmi riek Ussuri a Amur, ale nedoriešila vlastníctvo území v priestoroch medzi brehmi. Hraničný spor medzi Sovietskym zväzom a Čínou sa dostal do centra svetovej pozornosti v roku 1969, keď v regióne Amur-Ussuri vypukli otvorené boje. Konflikt sa skončil prímerím, ktoré viedlo k návratu k status quo.

Kto z toho najviac ťaží?

Čína výrazne navýšila import ruských energií. Augustové čísla dosahujú rekordných 8,3 mld. USD. Od ruskej invázie na Ukrajinu vzrástol import energií do Číny o 74 % na 44 mld. USD, medziročne to je nárast o 68 %. Hlavnou importnou časťou bolo ruské uhlie. Dovoz ropy takisto dosiahol maximá, keďže Čína obmedzila dovoz z Afriky a zo Saudskej Arábie, a tak sa Rusko stalo oficiálne najväčším dovozcom. Väčšina ruskej ropy sa do Číny dováža cez more, septembrové hodnoty dosiahli rekordne viac ako 2 mil. barelov denne. Okrem mora týchto spojencov spája aj novovybudovaný most medzi Blagoveščenskom a Chej-che, ktorý rozšíri obchod o 1 mil. ton tovaru ročne.

Ruskej energetickej exportnej časti sa tento rok rekordne darilo, zatiaľ čo zvyšná časť ekonomiky, naopak, trpela. Sankcie ovplyvnili ruskú infláciu, ktorá sa dostala na 20-ročné maximá. Okrem toho sa veľké množstvo firiem stiahlo z ruského trhu a medzinárodný obchod začal vysychať. Ekonomické a finančné problémy sa výrazne prehĺbili a ovplyvnili celé Rusko.

Invázia Ruska negatívne ovplyvnila celú Európu. Masívny nárast cien bol zaznamenaný na všetkých segmentoch, ktoré Európa dovážala z Ruska, ako napríklad plyn, ropa alebo obilniny. Plyn v najväčšom ovplyvnil stav ekonomík, lebo sa využíva na výrobu elektriny, ktorá vzrástla niekoľkonásobne. Odhady analytikov hovoria, že vyššie ceny energií tu budú s nami na dlhšie obdobie. Väčšina firiem bude nútená pre ceny energií obmedzovať výrobu a prepúšťať

Na opačnej strane je reálne si myslieť, že aktuálne najviac na tomto konflikte môže benefitovať Čína, pre ktorú sú obidva scenáre tzv. win-win stratégia. Ruská výhra vo vojne by znamenala geopolitické posilnenie na úkor Západu, čo Číne prospeje. Ak Rusko prehrá, bude oslabené a závislé od Číny. Oba scenáre nahrávajú Číne do karát. Samozrejme, aj Číne hrozia riziká z tohto paktu. Sankcie uvalené na Čínu zo Západu by mohli negatívne ovplyvniť krajinu, tento scenár je zatiaľ v nedohľadne.

Možno nahradiť Európu Čínou?

Pre Rusko je plyn hlavnou energetickou surovinou, z ktorej benefituje. Ruským hlavným odberateľom plynu je Európa, ktorá vytvára až 70 % podiel na celkovom príjme. Európa dováža 40 % plynu, 35 % ropy a 40 % uhlia z Ruska. Keďže neistota z plynulých dodávok energií vzrastá, Európa sa snaží nájsť nových dodávateľov. Nie je to však jednoduché, keďže LNG infraštruktúra od iných dodávateľov chýba.

Európa sa v minulosti pripútala k Rusku štyrmi plynovými terminálmi, a to Nord Stream, Jamal, TurkStream, BlueStream. Tieto plynové terminály prevádzali až 75 % z celkového dovážaného plynu. Rusko začalo obmedzovať export plynu a požadovalo zrušenie sankcií, ktoré naň uvalil Západ. Dňa 26. septembra však boli dodávky plynu natrvalo zastavené po zaútočení na plynovod Nord Stream, čo vyvolalo ešte väčšie obavy zo stabilných dodávok pre EÚ. Podľa Gazpromu by oprava najdôležitejšieho plynovodu Nord Stream mala trvať viac ako rok. Európa nemá na výber a musí sa odkloniť od Ruska. Nebude to však také jednoduché. Šéf Svetovej banky (SB) David Malpass varoval, že odklon od Ruska môže trvať roky. To by podľa neho predĺžilo riziko stagflácie, teda obdobia nízkeho ekonomického rastu a vysokej inflácie.

Jediný plynovod, ktorý prepravuje plyn do Číny, je Sila Sibíri. Avšak exportné množstvo je len malým zlomkom toho, čo kupovala Európa

Rusi by chceli presmerovať plyn na niekoho, kto stojí na ich strane, no aktuálne to nie je možné. Hlavným dôvodom je nedostatočne vybudovaná infraštruktúra ply novodov. Pre Rusko bude jednou z mála možností presmerovať sa na Čínu. Jediný plynovod, ktorý prepravuje plyn do Číny, je Sila Sibíri. Avšak exportné množstvo je len malým zlomkom toho, čo kupovala Európa. Tým, že je Čína najväčším importérom energií na svete, si dala záležať na diverzifikácii dodávateľov. Na porovnanie, čínsky import plynu je na úrovni množstva, ktoré prepraví Gazprom do Česka. Z tohto dôvodu nemožno nahradiť Európu Čínou.

Pokračovanie odberu ruskej ropy do Európy by bolo možné, ak by sa zmenil režim v Rusku. Avšak v aktuálnej situácii to vyzerá ako nereálna možnosť.

Výhody a nevýhody pre svet

Hlavnými nevýhodami pre svet sú zvýšené energetické ceny, ktoré sa podieľajú na vysokej inflácii. Centrálne banky musia robiť reštriktívne kroky na spomalenie rastu cien, a to vytvára tlak na obyčajných ľudí, ktorým sa bude znižovať životný štandard. Tým, že je Rusko energetickou veľmocou, je veľmi ťažké predpovedať, čo sa stane v najbližších mesiacoch či rokoch. Pre Európu bude dôležité prečkať zimu v čo najmenšej ujme a snažiť sa pripraviť na nasledujúci rok, pretože podľa analytikov bude nasledujúca zima kľúčová.

Z tohto konfliktu sa bude svet ešte dlho spamätávať, no možno vidieť aj malé množstvo pozitívnych stránok. Odklon od nespoľahlivého spojenca a vyššia diverzifikácia by nás mohla ochrániť pred podobnými situáciami v budúcnosti. Odklon Európy od Ruska bude spočiatku „bolieť“, no je potrebné zrealizovať ho čo najskôr..

 


Autor: Bc.Tibor Fehér, portfólio manažér

Späť